top of page

Hakkımızda

Hikayemiz

Sayınlar Fırın'ın Tarihine Yolculuk

 

1966'dan Beri...

1966 yılında İstanbul'un Üsküdar ilçe sınırlarında, Doğancılar semtinde kuruldu. Kurulduğu dönem Üsküdar'ın ilk fırınlarından olma özelliği itibariyle kapısında kuyruklar oluşuyordu. Pişirme ünitesi taş tabanlı fırın olarak tasarlanmıştı. 50 santimetre çapında ateş tuğlalarıyla bezenerek ısı tutma kapasitesini en üst seviyeye çıkaran fırın, pişirme işlemini odun ateşiyle gerçekleştiriyordu.

NASIL KURULDU, NELER OLDU?

Bu anlatımımın ardında yatan hikaye, bu fırının 3. nesil temsilcisi olmamda yatıyor.

Dedem Mehmet Kaya Sayın, fırıncılığın temelini Elazığ'ın Maden ilçesinde yer alan, o dönem ilçenin tüm köylerine ekmek sevkiyatını tek yerden yapan fırında işletmecilik ve ekmek ustalığı yaparak atıyor. 1964 yılının hemen başında Elazığ'dan arkadaşlarıyla İstanbul'a gelerek, Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde bir otelin işletmesiyle İstanbul ticaret hayatına girmiş bulunuyor. Kendisi bu işten sıkılmış olsa gerek, oteli arkadaşına devrediyor ve şuan 4. Levent olarak adlandırılan semtte kahvehane işine giriyor. Başarılı bu iki girişimin ardından 1990'ların sonunda, 1966 yılında arkadaşı tarafından kurulan, şimdiki ismiyle Sayınlar Fırın'ın işletmesini alıyor ve fırıncılığa tekrardan girmiş oluyor.

Babam Turgut Sayın, çocukluk döneminde dedemin yanında ne kadar çıraklık yapsa da, onun bu mesleğe girişi biraz daha geç oluyor. O da çocukluk ve gençlik döneminin başlarını aynı dedem gibi Elazığ'da geçirerek sonradan İstanbul'a geliyor. Elazığ Gazi Lisesi'nde okurken her yaz tatilinde dedemin yanına İstanbul'a gelerek ticaret hayatını öğreniyor ve tatil bitiminde Elazığ'a geri dönüyor. Lise yılları sona erdikten sonra soluğu İstanbul'da alıyor ve Türk Telekom Şirketinde çalışmaya başlıyor. Başarılı 15 yılın ardından dedemin yanına, çocukken çıraklığını yaptığı mesleğe geri dönüyor.

Ve ben, Eyüphan Sayın.

Dedem ve babam gibi Elazığ'da doğmayarak İstanbul menşeiliyim. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite hayatımı tam da burada geçirdim ve Sayınlar Fırın'ın içine doğdum.

En İçten Samimiyet

 

Sonradan işletme sahibi olmakla doğuştan işletme sahibi olmak arasında çok fark var. En baştan büyük bir sorumlulukla dünyaya geliyorsunuz, sıradakinin sen olacağı, siz doğarken belirleniyor. Ne yalan söyleyeyim, Sayınlar Fırın'ı kendimden bir parça gibi görüyorum, bu yüzden biraz işkolik olabilirim ama bununla da gurur duyuyorum.

EYÜPHAN SAYIN

www.sayinlarfirin.com kurucusu

bottom of page